אני בת 82, אני חיה לבד, את בטוחה שצ'י קונג לא מזיק לי?


1 דקות קריאה

שיחות עם מטופלים הם אחד הדברים המלמדים ביותר עבורי. חבל לי שכשמטופלת כבר מתקשרת כדי להתייעץ איתי, היא כל כך לא רוצה לגזול מזמני שהיא מנסה לקצר בזמן השיחה וקשה לנהל איתה שיחה באמת רגועה ומלמדת עבור שני הצדדים. בכל זאת, אני מבינה כל כך הרבה דברים גם על עצמי, גם על העבודה שלי וגם יש לי תובנות מעניינות על החיים ובכלל.

אז אתמול התקשרה אלי תלמידה באחת מקבוצות הצ'י קונג שלי והתחילה את השיחה בכך שסיפרה שבעת תרגיל חימום פשוט ביותר שאני קוראת לו "תנועת הציר" בו אנחנו מסתובבים על הציר של עצמנו כשכל חוליות עמוד השדרה מתברגות בתוך עצמן, מניעות את עצמן ומאפשרות לזרימה חופשית של אנרגיה ודם לשמן ולסוך אותן ובתוך כך, נעות הידיים בחופשיות ומעסות בתנועות עדינות ורכות מקדימה את המעי הגס ומאחור את הכליות. ובכן, היא הרגישה לא טוב אחרי התרגיל הזה. כאבה לה יד שמאל והיא נכנסה לבהלה שיש לה תסמינים של התקף לב.

היא אמרה שזה כל כך הבהיל אותה שהיא רוצה להפסיק להשתתף בשיעורים שלי.
ובכן, צ'י קונג הוא תנועה כל כך עדינה שקשה לי לחשוב שהוא יכול להזיק למישהו. ובכל זאת, כשאישה כזו מתקשרת אלי, הדבר הראשון שאני מציעה לה הוא שתנוע יותר בעדינות, תנסה לשים לב לגוף, להקשיב לו, להבין מה נכון לו. כשאני אומרת את זה, אני יודעת שזה גם השיעור שלי. גם אני צריכה ללמוד להקשיב לגוף כי לעתים כל כך קרובות אני שוכחת לעשות זאת… ובכל זאת, מהכיוון השני של הקו אומרת לי המטופלת: "את יודעת, אני כל כך רוצה להוכיח את עצמי שאני שוכחת לשים לב מה נכון לי ובאיזו עצימות עלי להתאמן ולנוע"…

הרבה דברים עברו לי בראש כתוצאה מהשיחה הזו. חלקם מצויים בפוסט הזה ואחרים ישמשו חומרים לפוסט הבא, אבל דבר אחד ברור: אנחנו כל כך שוכחים להקשיב לעצמנו. אנחנו כל כך לא מחוברים לגוף שלנו. חברת פייסבוק שלי כתבה היום כמה היא מרגישה לא טוב אחרי טיפולי לייזר ועוד מיני עינויים שהיא גורמת לגוף שלה ובסוף כתבה: "אנחנו שוכחים שאנחנו מתעללים ביצירה הכי מופלאה של אלוהים".

ואני כל כך מסכימה איתה. הצ'י קונג הוא תנועה עדינה ביותר אבל הוא גם מקום של חיבור בין הגוף לנפש ובין הרוח לחומר. הוא מקום מפגש מופלא בו אנחנו לומדים להקשיב, לנשום ולשחרר. לשחרר את דפוסי התנועה המקובעים בנו מאז ילדותינו אבל גם את הדפוסים הנפשיים והפסיכולוגיים שממסמרים אותנו אל המוכר והידוע אשר לעתים קרובות כבר אינו משרת אותנו כלל.

אני מזמינה כל מי שמרגיש/ה שהגיע הזמן להתחיל להקשיב לגוף – לבוא ולהצטרף אלי לתרגול צ'י קונג. אין לי ספק שיש כאן הבטחה עמוקה ומשמעותית לשיפור התחושה, התנועה והתובנה לגבי הגוף והחיים.

אביטל אהרוני
(אינדקס המקצוענים בזום)

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.