דר' סיגל ביצור - הרצאות בנושאי בריאות ומדע


הרצאות מדע
הרצאות מדע
הרצאות מדע

שלום, אני דר' סיגל ביצור. את הדוקטורט בביולוגיה עשיתי במכון ויצמן. כיום אני מרצה לגמלאים על בריאות ומדע, ומנחה סדנאות לבישול בריא. הרצאות לגיל השלישי בנושאי בריאות ומדע בעידן הנוכחי שבו משך החיים הממוצע מתארך, המטרה של כולנו היא להבטיח איכות חיים ולשמור על הבריאות שלנו ושל משפחתינו. המטרה שלי היא ללמד נושאים הקשורים לאורח חיים בריא, בצורה ברורה ומרתקת, ולהפיק מכך תועלת מעשית לגבי חיי היום היום שלנו, כאן ועכשיו. בניגוד למה שחושבים, אנשים מבוגרים וזקנים יכולים לשפר את איכות החיים שלהם באמצעים פשוטים, וגם על כך אני מדברת בהרצאות שלי. יש לי מבחר גדול של הרצאות שכיום אני מעבירה בעיקר בזום. חלק מההרצאות מוקלטות ואפשר לרכוש את ההקלטה. סיגל מרצה בקתדרות, מכללות, הסתדרות המהנדסים, במועדוני גמלאים של ארגונים כגון בזק, חברת חשמל, אזרחים עובדי צה"ל, דיורים מוגנים כגון בית בכפר, מגדלי הים התיכון, ועוד כיום בעידן הקורונה סיגל מעבירה את כל הרצאותיה : · בזום בליווי מצגת בהתאם לתנאי המקום · במרחב פתוח עם או ללא מצגת. · הרצאה מוקלטת – נשלח אליכם קישור להפעלה מצורפת רשימת ההרצאות של סיגל כדי שתוכלו להתרשם ממגוון הנושאים. סיגל מתאימה את רמת ההרצאה ומנגישה אותה בהתאם לצורך.


00 


תיאור


מוזמנים לראות מקבץ קטעים מהרצאות בזום -  http://bit.ly/zoom-lectures-video


סדרת הרצאות מרתקות בנושאים שונים:

מדע בגובה העיניים

 

מחקרים מדעיים מראים – האמנם?

בכל יום מתפרסם "מחקר חדש" שמגלה לנו משהו חדש.
מה האמת מאחורי המחקרים והפרסומים?
מהו קשר סיבתי ? סטטיסטיקה?! אמאל'ה מה זה אומר?
הרצאה מרתקת שמסבירה בצורה פשוטה וברורה
מה עומד מאחורי מחקרים מדעיים והאם מה שמראים לנו המחקרים היא האמת לאמיתה.

 

 

צ'ארלס דרווין ותיאוריית האבולוציה  [קיים גם בפורמט מוקלט]


קשה לתאר היום את עולם המדע בכלל והביולוגיה בפרט, ללא תיאוריית האבולוציה של דרווין.

החוקר והמדען שכמעט הפך לכומר, נענה להצעה לצאת למסע סביב העולם על סיפון ה"ביגל" וחזר ממנו עם תובנות ששינו את חייו ואת הדרך שבה אנחנו מסתכלים על העולם כפי שאנחנו מכירים אותו היום.

בהרצאה על דרווין האיש ופועלו, נבחן איך הגיע לרעיון האבולוציה, מה תומך בתיאוריה שלו וכיצד היא משפיעה על חוקרים בכל העולם עד עצם היום הזה.


מדע בשירות המשטרה: משרלוק הולמס ועד CSI


זירת פשע. החוקר מרים מאפרה ומזהה טביעת אצבע. בחדר השינה מצאה שותפתו לחקירה שערת אישה. לקורבן היה שיער לבן. האם יש די בראיות הללו כדי ללכוד את החשוד ברצח?


אני אוהבת סדרות וסרטי מתח, אבל ככל שצפיתי בהם הטרידה אותי השאלה עד כמה מה שקורה על המסך אכן דומה למציאות. האם זיהוי פלילי הוא תחום מדעי? מה נותן לנו פיצוח ה- DNA ועד כמה ראיות המתבססות עליו הן חד משמעיות?

בהרצאה מותחת במיוחד אשתף אתכם בסיפורים ודוגמאות מסמרי שיער שיגרמו גם לכם להסתכל על עולם הזיהוי הפלילי בעין ביקורתית.

חיידקים – זה כל הסיפור  [קיים גם בפורמט מוקלט]


מאז ילדותנו הזהירו אותנו מפני חיידקים. הם גורמים למחלות ולזיהומים, ועלינו לשמור על היגיינה. עולם הרפואה עסק בפיתוח תרופות נגדם.

אלא שבשנים האחרונות חלה מהפכה של ממש בכל הנוגע למידע שיש על חיידקים. יותר ויותר מחקרים מראים שהחיידקים הם לא "האיש הרע", להפך. בהרצאה מרתקת אפרוש בפניכם את הצד היפה והטוב של החיידקים. אפתח לכם צוהר לחשיבה קצת אחרת עליהם. נדבר על ההשפעה החיובית שלהם על בריאותנו, מצב הרוח ואפילו על מניעת הזדקנות, וכיצד ניתן לצרוך חיידקים טובים מן הטבע באמצעות שיפור התזונה.


תרופה ורפואה – מבט אחר על התרופות שכולנו מכירים  [קיים גם בפורמט מוקלט]


את העובדה שתוחלת החיים שלנו בעידן המודרני נמצאת בעלייה ניתן לזקוף, ללא ספק, לפיתוחן של תרופות מצילות חיים. בין התרופות שעשו מהפכה של ממש ניתן למנות את האנטיביוטיקה, אספירין, כינין (למלריה) ותרופות להורדת כולסטרול.

בהרצאה תוכלו לשמוע את הסיפורים הפחות מוכרים על גילוי תרופות, נלמד מה הקשר בין צמחי מרפא לתרופות המודרניות וגם נעמוד על היתרונות והחסרונות שלהם.

רפואה מותאמת אישית

 

בשנים האחרונות יש הבנה שטיפול רפואי אינו "חליפה אחת המתאימה לכולם" אלא יש להתאים אותו לגנטיקה ולסיפור האישי של כל אחת ואחד מאיתנו. האם השימוש בהשגי המדע כבר יכול להבטיח לנו טיפול רפואי מותאם אישית? מה כבר קיים ולמה עדיין צריך לחכות.


השינוי האקלימי והשפעתו על הבריאות   

 
השינוי האקלימי כבר כאן – לא משנה מה יגידו המתנגדים. איך משפיע השינוי על בריאות האדם? מה הן ההשפעות הישירות, העקיפות והמקיפות על כל תחומי חיינו?


מחלות ישנות ומגיפות חדשות בעידן הגלובאלי  


המוות השחור – מגיפת הדבר הנוראה מהמאה ה-14 שקטלה 200 מליון אנשים ברחבי העולם נשמעת לנו כדבר רחוק ובלתי אפשרי, אבל נגיף האבולה מטיל עלינו אימה. האם המחלות הישנות כבר אינן או שאולי הן חוזרות? מהיכן מגיעות המחלות החדשות, ואיך נתמודד עם התפרצות של מגיפה בעתיד?

לקביעת הרצאות ושאלות אחרות, אתם מוזמנים להתקשר אלינו בטלפון 054-7744146 אילנה/כרמית

אולי תאהב גם את